یکی از چالش هایی که زوجین با آن رو به رو می شوند برقراری اولین رابطه جنسی بعد از زایمان است. به دلیل تغییرات جسمی و روانی که بعد از زایمان در بدنتان ایجاد می شود همزمان رابطه جنسی شما با همسرتان تحت تاثیر قرار می گیرد، بعد از زایمان باید تا زمان پایان خونریزی از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید. برخی از زنان تمایل زیادی برای برقراری رابطه دارند و اولین رابطه جنسی بعد از زایمان را هیجان انگیز و فوق العاده می دانند، در مقابل برخی دیگر تا مدت ها تمایلی برای نزدیکی ندارند. آگاهی از تغییراتی که به واسطه زایمان رخ می دهد به شما و همسرتان کمک می کند تا با موفقیت این چالش رو پشت سر بگذارید. به علاوه با مشکلات سلامت جسمی و روانی بعد از آن روبه رو نشوید. در این مقاله به بررسی جامع اولین رابطه جنسی بعد از زایمان می پردازیم.

 

زمان اولین رابطه جنسی بعد از زایمان
ممکن است بعد از زایمان ذهن تان درگیر این موضوع شود که بعد از چه مدت زمانی و تحت چه شرایطی می توانید اولین رابطه جنسی بعد از زایمان را داشته باشید. در هر دو روش زایمان طبیعی و سزارین پس از پایان یافتن خونریزی می توانید فعالیت جنسی را  شروع کنید؛ چون محل چسبندگی جفت باید ترمیم شود و قبل از اتمام خونریزی احتمال عفونت بالاست. بهتر است ۶-۳ هفته صبر کنید. مهم ترین عامل تعیین کننده این است که از لحاظ جسمی و روانی آمادگی داشته باشید. احساس آمادگی برای اولین رابطه جنسی بعد زایمان در زنان متفاوت است. ممکن است شوهرتان قبل از آمادگی شما خواهان رابطه جنسی باشد. شما نباید قبل از التیام یافتن زخم ها سکس کنید با این حال او را پس نزنید. معاشقه و تحریکات لمسی به تنهایی لذت بخش است.

 

اولین نزدیکی بعد از زایمان چگونه است؟
در اولین رابطه جنسی بعد از زایمان خونریزی خواهید داشت. توصیه می شود که در اولین نزدیکی همه چیز آرام پیش برود و معاشقه خوبی داشته باشید تا به خوبی تحریک شوید. تا مدت ها بعد از زایمان ممکن است رابطه جنسی برایتان دردناک باشد به همین دلیل بسیاری از زنان قبل از اولین رابطه استرس زیادی دارند. می توانید برای راحت تر شدن رابطه جنسی از ژل لوبریکانت یا مواد روان کننده استفاده کنید. اگر سزارین داشتید احتمالا استرس بیشتری برای رابطه دارید؛ چون از درد ناشی از دخول و پاره شدن بخیه ها می ترسید؛ در این شرایط می توانید در پوزیشنی قرار بگیرید که به محل بخیه فشار وارد نشود. این احساسات طبیعی است؛ پس خود را سرزنش نکنید و به خودتان زمان بدهید.

 

پیشگیری از بارداری در اولین نزدیکی
زمانی که رابطه جنسی خود را شروع کردید حتی اگر در دوران شیردهی هستید و پریود نمی شوید، اقدامات لازم برای پیشگیری از بارداری را در نظر داشته باشید؛ چون احتمال بارداری وجود دارد. شاید فکر کنید شیردهی به عنوان عامل ضد بارداری عمل می کند با این حال قابل اطمینان نبوده و بهتر است روش های پیشگیری از بارداری را رعایت کنید.

 

کاهش یا افزایش میل جنسی بعد از زایمان
میل جنسی شما با دیگران متفاوت است. برخی زنان میل جنسی شان بسیار کم می شود در حالی که برخی مانند سابق هستند. ممکن است بعد از زایمان متوجه شوید که اصلا تمایلی به رابطه ندارید که می تواند به دلایل مختلفی مانند؛ کم خوابی و احساس خستگی، ترشح هورمون پرولاکتین به دلیل شیردهی، افسردگی بعد از زایمان و توجه بیش از حد به نوزاد، ترس از درد به خاطر بخیه های زایمان، نداشتن تجربه قبلی، خشکی واژن، کاهش اعتماد به نفس به دلیل تغییرات فیزیکی بعد از زایمان، استرس و افسردگی بعد از زایمان باشد.

 

تغییرات اندام های جنسی بعد از زایمان
شاید به دلیل تغییراتی که در اندام شما ایجاد شده نگران این هستید که دیگر برای شوهرتان جذاب نباشید، می توانید در مورد این موضوع با همسرتان صحبت کنید. عدم تمایل همسرتان به برقراری رابطه ممکن است به خاطر نگرانی او درباره دردناک بودن رابطه جنسی برای شما باشد.

حدود ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان اغلب اعضای دستگاه تناسلی بدنتان به حالت عادی برمی گردند و بخیه ها التیام پیدا می کنند. مدت زمانی طول می کشد تا واژن به حالت طبیعی برگردد چون حین زایمان بسیار کشیده می شود ولی بعد از آن شروع به جمع شدن می کند هر چند ممکن است به حالت قبل از زایمان برنگردد. همچنین تغییراتی در سینه هایتان ایجاد می شود؛ شل، افتاده و حساس می شوند. همچنین به دلیل اینکه ترشح هورمون استروژن با شیردهی مهار می شود، خشکی واژن اتفاق می افتد پس در این مدت از ژل های مرطوب کننده استفاده کنید. گاهی اوقات پارگی بخیه می تواند باعث درد طولانی مدت شود پس در این باره با پزشک خود صحبت کنید.

 

ضرورت آگاهی از تغییرات بعد از زایمان
آگاهی از تغییرات بعد زایمان باعث می شود که در ارتباط با شوهرتان احساس گناه نکنید و خودتان را سرزنش نکنید. همچنین همسرتان نیز احساس نکند که شما او را کنار گذاشتید یا به او بی محلی می کنید. اگر پرهیز آمیزشی دراز مدت دارید بهتر است دلایل آن مورد بررسی قرار بگیرد تا زودتر بتوانید به حالت طبیعی قبل از زایمان برگردید.

 

نقش شوهر در آغاز اولین نزدیکی
بارداری و زایمان باعث خستگی شدید شما می شود پس همکاری همسرتان در مراقبت از کودک می تواند خستگی مصاعف ناشی از شب بیداری هایتان را کاهش دهد. مسلما زمانی که خسته هستید خواب را به رابطه زناشویی ترجیح می دهید. با شوهرتان در مورد احساس ها و نگرانی های خود صحبت کنید و راه ارتباطی خود را نبندید. آگاهی او از وضعیت شما و درک این موضوع باعث می شود که بیشتر از شما حمایت کند. مردها با برقراری رابطه جنسی، از نظر احساسی و هیجانی به همسر خود نزدیک می شوند پس صحبت کردن با او می تواند بسیاری از سو تفاهم ها را از میان بردارد. شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می شود پس شاید شوهرتان را منزوی کنید ولی توجه داشته باشید که سپری کردن زمانی با او در تداوم یافتن احساس صمیمیت ضروری است.

 

تاثیر نوزاد در رابطه جنسی بعد از زایمان
اگر شما و شوهرتان با آمادگی و پذیرش صاحب بچه شده باشید مشکلات کمتری در ارتباط با تاثیر نوزاد در رابطه جنسی خود خواهید داشت. به خصوص اگر در زمینه نگهداری از کودک به توافق رسیده باشید. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن رو به رو شوید این است که هر موقع می خواهید رابطه برقرار کنید؛ گریه های نوزاد شروع شده و استرس در شما ایجاد می کند. بهتر است شیر بچه را بدهید، پوشکش را عوض کنید و زمانی که به خواب می رود رابطه خود را شروع کنید همچنین می توانید از اطرافیان خود برای نگهداری او کمک بگیرید.

 

سخن آخر
اگر هنوز آمادگی لازم برای برقراری رابطه جنسی را کسب نکردید خود را سرزنش نکنید. سعی کنید فضای عاطفی مناسبی با همسر خود برقرار کنید و زمان بیشتری را با هم سپری کنید. نرمش عضلات کف لگن، می تواند کمک کند تا رضایت رابطه زناشویی خودتان را بالا ببرید. در این حرکت عضلات را پیوسته منقبض و منبسط می کنید. در ابتدا با دفعات کم شروع کنید و به تدریج دفعات تکرار و طول انفباض و انبساط را بیشتر کنید. در صورت تداوم یافتن مشکلات زناشویی بهتر است مشاوره جنسی دریافت کنید.

 

منبع: هنر زندگی