برای برخی ازدواج بدون عشق بدترین اتفاقی است که می توانند تجربه کنند. اما با این وجود بسیار شاهد طلاق هایی هستیم که زوجین زندگی مشترک شان را با عشق شروع کرده اند. بسیاری از جوانان هنگام تصمیم گیری برای ازدواج دچار تردید ودلهره بسیاری می شوند. نداشتن ملاک های مشخص از مهم ترین عواملی است که می تواند به این تردیدها دامن بزند و تصمیم گیری را سخت تر کند. خیلی از افراد هنگام مشاوره گرفتن عشق را به عنوان یکی از ملاک های اصلی خود مطرح می کنند اما به دلیل نداشتن تعریف درست از عشق تصویر دقیقی از زندگی با عشق یا بدون عشق ندارند.

ازدواج با عشق یا بدون عشق؟

اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید که فکر می کنید شروع زندگی مشترک را یا باید با منطق شروع کنید یا عشق احتمالا هنوز به تعریف درستی از عشق نرسیده اید. در واقع برخلاف تصورات عامه مردم، عشق و منطق در مقابل یکدیگر قرار نمی گیرند. بلکه یک عشق واقعی می تواند با عقل و منطق شما نیز هماهنگ باشد. به همین خاطر است که شما نیاز دارید قبل از هر تصمیمی ابتدا به تعریف درست و جامعی ازعشق دست پیدا کنید.

تعریف عشق

صمیمیت، شهوت و تعهد، سه عنصر عشق واقعی هستند؛ در نتیجه روابط آتشینی که تنها میل شدید جنسی را شامل می شوند یا روابط طولانی که بدون صمیمیت و رابطه جنسی تنها متعهدانه سالیان سال ادامه پیدا می کنند نمونه های درستی از روابط عاشقانه نیستند.

در حقیقت هیچ کدام از این فاکتورها به تنهایی نمی توانند تضمین کنندۀ یک رابطه رضایت بخش برای شما باشند. یک رابطه رضایت بخش رابطه ایست که شما در آن با شریک زندگیتان صمیمت دارید و می توانید با او مانند یک دوست رفتار کنید. به او میل و کشش جنسی دارید و همزمان افکار و عقاید او را درک می کنید و به این رابطه پایبند هستید. نادیده گرفتن هر یک از این عوامل در آینده می تواند برای شما دردسرساز باشد.

آینده ازدواج های بدون عشق

بر اساس فاکتور عشقی که نادیده می گیرید؛ رابطه شما می تواند فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کند. برای مثال ممکن است شما تنها به این فکر کنید که در ازدواج مساله اصلی تعهد و پایبندی به یکدیگر است، اما توجهی به رابطه صمیمانه با همسرتان ندارید یا به کیفیت رابطه جنسی خود بی توجه هستید. اینجاست که کمبودهای عاطفی و جنسی در رابطه منجر به سردی هرچه بیشتر می شود و چه بسا همان تعهد و پایبندی دو طرف را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند. چرا که افراد برای جبران این کمبودها ممکن است سراغ افراد دیگری بروند و به دنبال آن خیانت در رابطه اتفاق بیافتد.

البته هر کدام از این عوامل می تواند دارای شدت و ضعف باشد. مثلا ممکن است در شروع یک رابطه هنوز صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان به سطح مطلوب خود نرسیده باشد، اما این عوامل با توجه و تمرین مشترک بین زوجین قابلیت بهبودی دارند و عوامل ثابت و غیر قابل تغییری نیستند.

در واقع برای یک ازدواج موفق باید عشق و رابطه خود را از زوایا و ابعاد مختلف در نظر بگیرید. وجود کیفیت بالای هریک از عوامل صمیمیت، شهوت و تعهد را به تنهایی برای نجات رابطه خود کافی ندانید و هم زمان بتوانید در همه ابعاد رابطه با کیفیتی را با همسر خود برقرار کنید.

عشق قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج

خیلی از افراد معتقدند اگر تجربه عاشق شدن به معنای عام (یعنی تجربۀ احساس و علاقۀ شدید) را به فردی نداشته باشند، نمی توانند ازدواج کنند و خیلی از افراد نیز دقیقا در نقطه مقابل این تفکر قرار می گیرند و معتقدند عشقی که پس از ازدواج رخ می دهد دوام بیشتری خواهد داشت. اما بیشتر از این که زمان تجربه عشق در کیفیت رابطه تاثیر داشته باشد، باید دید که تجربه فرد دقیقا از چه نوعی است و به چه شکل ابراز می گردد.

برای مثال اگر عشق پرشوری که فرد قبل از ازدواج تجربه می کند، بیشتر ناشی از تمایلات جنسی باشد؛ مسلما پس از ازدواج و رفع نیازهای جنسی، فرد بیشتر به ابعاد منطقی رابطه توجه می کند و متوجه شکاف های عمیقِ ناشی از تفاوت ها در رابطه خود می شود. پس بسیار مهم است که قبل از هرچیزی عشق و علاقه خود را بررسی کنید تا بببینید همه ملاک های لازم را شامل می شود یا خیر.

عشق، وابستگی است یا دلبستگی؟

نحوه بروز عشق نیز در کیفیت و دوام رابطه بسیار اهمیت دارد. ممکن است شما تجربه عشق و دوست داشتن را با وابستگی بیش از حد به شریک زندگیتان مساوی بدانید درحالی که تفاوت بسیاری بین وابستگی و دلبستگی وجود دارد. با احساس وابستگی شما بیش از حد به حضور فیزیکی شریکتان اهمیت می دهید و بدون او از پس زندگی روزمره خود برنمی آیید. در حالی که در دلبستگی شما در عین حال که شریک زندگی خود را دوست دارید، در نبود او استقلال خود را از دست نمی دهید و تمام امورات خود را به حضور او وابسته نمی کنید.

مسلما در رابطه ای که بیشتر از دلبستگی، وابستگی وجود دارد، دو طرف رفتارهای غیرمنطقی و افراطی بیشتری از خود بروز می دهند که در طول زمان بیشتر آن ها را از یکدیگر دور می کند. در نتیجه در هر کدام از انواع ازدواج لازم است تا از مشاوره ازدواج استفاده نمایید تا هم منطق و هم احساسات خودتان در یک ازدواج را بررسی نمایید.